2010 Pennsylvania State Scholastic Championships

K to 3 Open


Players

#NameGradeSchoolClubRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Gorti, Akshita1LBRTS 926W62W21W23W18W451st Place
2Zhou, Kevin3GLVLS1496W42W20W5D3W642nd Place & PA Primary Co-Champion
3Kuehnle, Torin2FRSLSMMD 794W60W26W8D2W1343rd Place & PA Primary Co-Champion
4Zheng, Remington Chengyue2JRRTS1205W50W28W10W7L144th Place & PA 2nd Grade Co-Champion
5Zeelander, Joshua R2PHILSMMD 750W67W11L2W26W2845th Place & PA 2nd Grade Co-Champion
6Kenney, Thomas N2PHILS 695W45W19W46W14L246th Place & PA 2nd Grade Co-Champion
7Mrozek, Tad1CNCDH 846W64W25W24L4W1547th Place
8Sloan Hughes, Deon S3BLKNSPLR 578W17W41L3W40W1848th Place & PA 3rd Grade Co-Champion
9Niggemyer, Michael P3PRHAS 785W61W27L18W21W2049th Place & PA 3rd Grade Co-Champion
10Halpern, Benjamin I3SMMNSCHD 745W72W40L4W22W19410th Place & PA 3rd Grade Co-Champion
11Martinson, Dodge0PRNCS 353W59L5W43W24W3441st Place (U800) & PA Kindergarden Champion
12Verbofsky, Ben3ITHNS 677L33W68W66W27W254PA 3rd Grade Co-Champion Medal
13Schmuckler, Maxwell1CHPNSUnrD22W37W16W33L331st Place (Unrated)
14Morris, Mckale3BLKNSPLR 241W31D34W35L6W4731st Place (U600)
15Schwartz, Matthew3MPGLSCHD 453W53D22W34W46L731st Place (U600) Medal
16Curran, Brandon J1GWNDSCHD 312D37W39L13W36W333PA 1st Grade Champion
17Bowe, Jayson3ODYSSCMDUnrL8D36W57W58W3532nd Place (Unrated)
18Fedak, John D3SCHLSBRKUnrW51W29W9L1L833rd Place (Unrated)
19Mc Donald, Collin J1SHGRSSKN 293W32L6W38W29L1032nd Place (U800) Medal
20Hurok, Dylan3PHILS 535W69L2W47W30L932nd Place (U800) Medal
21Kemisetti, Ajith3ALDRS 487W49L1W44L9W5532nd Place (U800) Medal
22Serota, Adam1WDLNSSKN 445D13D15W53L10W4832nd Place (U800) Medal
23Hallman, Noah3PHILS 718W55W30L1L25X4632nd Place (U800) Medal
24Tiday, Gabe John3CRLCS 571W56W38L7L11W4232nd Place (U800) Medal
25Kazmierczak, Andrew1CCC 406W73L7W49W23L1232nd Place (U800) Medal
26Betsur, Omkar2CHVLP 446W70L3W45L5W4132nd Place (U800) Medal
27Cohen, Ryan2RPKES 370W63L9W48L12W4532nd Place (U800) Medal
28Demmy, Jack3ITHNS 517W43L4W64W41L532nd Place (U800) Medal
29Taranta, Jonah S2FRSLS 540W71L18W42L19W5032nd Place (U800) Medal
30Naulty, Ryan M3NTWLS 318W65L23W59L20W4332nd Place (U800) Medal
31Gambhir, Yuva2FRSLSUnrL14L44W71W61W4033rd Place (Unrated) Medal
32Yost, Jessica M2SCHLSBRKUnrL19W72L40W53W5133rd Place (Unrated) Medal
33Keller, Hayden2PHILSUnrW12D35W58L13L162
34Dornak, Alexander J3CHFDS 696W47D14L15W51L112
35Tilton, Aaron D3PRHAS 579W68D33L14W37L172
36Di Marsico, Matthew J0PRHAS 588L41D17W39L16W442
37Yost, Jacob J3SCHLSBRKUnrD16L13W54L35W672
38Kingsley, Zachary2FRSLSUnrW66L24L19D60W582
39Xu, Jeffrey2JRRTSMYCUnrD58L16L36W69W602
40Berg, Leo3PHILS 349W48L10W32L8L312
41Erickson, Benjamin2KRBLSUnrW36L8W52L28L262
42Wade, Jamieson3PHILS 219L2W56L29W49L242
43Snitzer, Dan2PHILSUnrL28W50L11W52L302
44Wilson, Tymeer2PLR 107L46W31L21W65L362
45Gambhir, Jasmine0FRSLSUnrL6W69L26W66L272
46Karthikeyan, Pranav3GRBRS 866W44W52L6L15F232
47Weitze, Marc3VLLGS 118L34W70L20W63L142
48Washington, Baron3BLKNSPLRUnrL40W61L27W64L222
49Graves, Keith3BLKNSPLRUnrL21W62L25L42W662
50Lehman, Brett1SHGRSCHD 152L4L43B-W56L292
51Ramprasad, Anirudh2PRHAS 283L18W71W65L34L322
52Narula, Manas2FRSLSMMD 422W54L46L41L43W682
53Hunt, Hayley2RBCHS 105L15B-L22L32X732
54Handel, Sam1PRLMSCHDUnrL52D60L37D62W642
55Jacobs, Evan2KRBLSUnrL23L65W70W59L212
56Garges, Caleb S3BACASBRKUnrL24L42W72L50W652
57Ward, Ian2CRLCSUnrH-L58L17D67W702
58Mc Carthy, Sean A3PRHAS 314D39W57L33L17L381
59Walz, Emma3PPJPSCMDUnrL11W67L30L55D621
60Asper, Garrett D2CRLCS 103L3D54H-D38L391
61Skipworth, Mikayla3CRLCS 103L9L48W73L31H-1
62Stafford, Andrew2CRLCS 120L1L49H-D54D591
63Musser, Gabriel1CRLCSUnrL27L64W68L47H-1
64Bala, Mahilan2MNTGS 107L7W63L28L48L541
65Johnson, Tahir D2UNICSUnrL30W55L51L44L561
66Petkunas, Frankie J1TWSPSCHD 275L38W73L12L45L491
67Naimoli, Ryan1MNCCSUnrL5L59D69D57L371
68Boozer, Shamiyah1RBCHSUnrL35L12L63W71L521
69Bear, Amanda2CRLCSUnrL20L45D67L39H-1
70Durant, Sarah0RBCHSUnrL26L47L55D73L57
71Shaw, Aubrey0CRLCSUnrL29L51L31L68H-
72Cabral, Noel J IV0CRLCSUnrL10L32L56U-H-
73Gottehrer, Max-1UnrL25L66L61D70F53

School Teams

ScoreSchool CodeSchool NamePrize
14PHILSThe Philadelphia School1st Place
13FRSLSFriends Select School2nd Place
11BLKNSRudolph Blankenburg Elementary School3rd Place
11PRHASProvidence Heights Alpha School
8SCHLSSchool Street Elementary
8CRLCSCarlisle Christian Academy
7ITHNSIthan Elementary School
6JRRTSJarrettown Elementary School
5SHGRSShady Grove School
4KRBLSKrabill Mennonite School
3RBCHSRussell Byers Charter School

Club Teams

ScoreClub CodeClub NamePrize
13CHDChallenging Heads1st Place
11PLRPaul Robeson Chess Club
10BRKBradford Knight Owls
10MMDMasterMinds Chess Club
6SKNSilver Knights Chess Club
5CMDChess Masters of Delaware

BACK to Pennsylvania State Championship Results
BACK to Pennsylvania State Chess Federation (PSCF)
Last Revised: March 12, 2010
Maintained By: Tom Martinak
Send Comments To: Pennsylvania State Chess Federation (PSCF)

PSCF Logo