2024 Pennsylvania State Scholastic Championships

7 to 12 Unrated


Players

#NameGradeSchoolClubGenderRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1McKingley, Joseph W10PMEHSMaleUnrW12W20W10W4W251st Place
2Reinford, Joshua10LMNTSMaleUnrW22W16W8W3L142nd Place
3Noori, Ahmad11GWSHSMaleUnrW13W14W11L2W843rd Place
4Sharp, Nathan J11ABNHSMaleUnrX36W21W18L1W1144th Place
5Mohammad, Sameer9GWSHSMaleUnrL8W24W13W12W945th Place
6Chen, Anthony11GWSHSMaleUnrL9W25W28W18W1046th Place
7Astuto, David9LMNTSMaleUnrD19W30W17L10W1537th Place
8Carroll, Gram A9ESTRSMaleUnrW5W31L2W16L338th Place
9Muenstermann, Lukas A11LMNTSMaleUnrW6L11W14W22L539th Place
10Amy, Ethan T10EMMHSMaleUnrW34W28L1W7L6310th Place
11Brunner, Guy10HRRTSMaleUnrW25W9L3W19L4310th Place Medal
12Cannon, Aiden M11EMMHSMaleUnrL1W27W23L5W22310th Place Medal
13Deebel, Cole8SLHMSLVCMaleUnrL3W29L5W32W21310th Place Medal
14Dougherty, Samuel M11EMMHSMaleUnrW29L3L9W33W20310th Place Medal
15Yan, Alston9GWSHSMaleUnrW23L18W21W26L7310th Place Medal
16Frisby, Zaire10GWSHSMaleUnrW32L2W33L8W24310th Place Medal
17Birkett, Tom12ELZHSMaleUnrL28W34L7W23W19310th Place Medal
18Huber, Liam9LMNTSMaleUnrW33W15L4L6D262
19Kolman, Adam J11CNRKSMaleUnrD7W26W20L11L172
20Brown, Montgomery9CHSESMaleUnrW27L1L19W31L142
21Gajewski, Colin D10NWOXSMaleUnrW35L4L15W29L132
22Ferry, Liam D8BTWMSBRKMaleUnrL2W32W31L9L122
23Holland, Jonathan11LHSHSMaleUnrL15W35L12L17W302
24Choules, Joshua7MSTRSMaleUnrL31L5W25W28L162
25McAndrew, Caleb J7ARBWSBRKMaleUnrL11L6L24W34W332
26Lin, Fan11LMRNSPLRMaleUnrH-L19W30L15D182
27Lu, Jason9GWSHSMaleUnrL20L12D35D30W322
28Li, Ivan7MCLLSMaleUnrW17L10L6L24D291
29Pan, Jeffry11GWSHSMaleUnrL14L13W36L21D281
30Zubair, Umar11WRKPSMaleUnrB-L7L26D27L231
31Muhammad, Abdur-Rahim7COMWSMESMaleUnrW24L8L22L20H-1
32Wicke, Evan M10CNRKSMaleUnrL16L22W34L13L271
33Zou, Jaylen10WRKPSMaleUnrL18B-L16L14L251
34Kennerly, Shawn10BYLTSPLRMaleUnrL10L17L32L25B-1
35Witt, Cole9PNWDSPLRMaleUnrL21L23D27U-U-
36Fortson, Nyeshia9WPHHSPLRFemaleUnrF4U-L29H-U-1st Place Girl

School Teams - Combined 7-12 U1000 and 7-12 Unrated

ScoreSchool CodeSchool NamePrize
17GWSHSGeorge Washington High School1st Place
16PMEHSPocono Mountain East High School2nd Place
14CHSESG W Carver High School of Engineering & Science3rd Place
14ABNHSAbington Senior High School4th Place
13LMNTSLancaster Mennonite High School5th Place
11MSTRSJulia R Masterman School
11EMMHSEmmaus High School
11COMWSCommonwealth Charter Academy
9NWOXSNew Oxford High School
8WRKPSThe Workshop School
8LNVLSLionville Middle School
7PMEJSPocono Mountain East Junior High School
7NESTSNortheast High School
7MCLLSGeneral George A McCall Elementary and Middle School
7CNRKSCouncil Rock High School South
7PLMBSAcademy at Palumbo
6MERESWilliam M Meredith School
5HGHHSHoughton Area Homeschool
5CNTHSCentral High School

Club Teams - Combined 7-12 U1000 and 7-12 Unrated

ScoreClub CodeClub NamePrize
12BRKBradford Knight Owls1st Place
12TRBTri-Bridges Chess Club2nd Place
11MESMonelli Educational Services
6LVCLehigh Valley Chess Association
4PLRPaul Robeson Chess Club

BACK to Pennsylvania State Championship Results
BACK to Pennsylvania State Chess Federation (PSCF)
BACK to Pennsylvania State Championship Results
BACK to Pennsylvania State Chess Federation (PSCF)
Last Revised: March 23, 2024
Maintained By: Tom Martinak
Send Comments To: Pennsylvania State Chess Federation (PSCF)

PSCF Logo