2003 Pennsylvania State Junior Championships


Teams

ScoreTeam CodeTeam NameTeam TypePrize
18NPHCNorth Pittsburgh Homeschool ChessScholastic Organization1st Place Scholastic Organization
14USCKNUpper St Clair KnightsClub1st Place Club
14RRRazing RooksClub2nd Place Club
11MONROMonroeville Chess Club IClub3rd Place Club
10MONRBMonroeville Chess Club IIClub4th Place Club
9UPITTUniversity Of PittsburghScholastic Organization2nd Place Scholastic Organization
8SHADYShady Side Academy Junior SchoolSchool1st Place School

Ages 17 to 20 Open

#NameAgeTeamPre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Burgwin, Douglas C1716161624H-W4D2W3W741st Place & PA Age 17 Champion
2Siegele, Andrew B1713971416W6W3D1L4W532nd Place
3Schiff, Aaron J1815261500W5L2W7L1B-33rd Place & PA Age 18 Champion
4Pfendt, David L17UPITT12351247X7L1W5W2L634th Place
5Weller, Gregory S19UPITT11321123L3W6L4B-L225th Place & PA Age 19 Champion
6Liptrot, Adrian19UPITT1262/031138/07L2L5B-L7W426th Place
7Schwartz, Jared E20UPITT695/011080/04F4X8L3W6L127th Place & PA Age 20 Champion
8Reid, William M17UPITTX9F7U-U-U-1
9Rumpf, Michael P17F8U-U-U-U-0

Ages 13 to 16 Open

#NameAgeTeamPre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Berthoud, Kevin F16USCKN17201744W2W4W3W6W951st Place Ages 15 & 16 & PA Age 16 Champion
2Waruszewski, Bob C14RR14581516L1W7W5W3W641st Place Ages 13 & 14 & PA Age 14 Champion
3Barbara, Matthew13MONRB15251513W9W8L1L2W532nd Place Ages 13 & 14 & PA Age 13 Co-Champion
4Joseph, Bryan G13MONRB15591548D8L1H-W5W733rd Place Ages 13 & 14 & PA Age 13 Co-Champion
5Jones, George W169521015B-W6L2L4L322nd Place Ages 15 & 16
6Hickman, Michael A14MONRB14851445W7L5W9L1L224th Place Ages 13 & 14
7Boehner, Samuel W1312841279L6L2W8B-L425th Place Ages 13 & 14
8Gough, Karl W1313481330D4L3L7W9H-26th Place Ages 13 & 14
9Permigiani, Ted1510741056L3B-L6L8L113rd Place Ages 15 & 16 & PA Age 15 Champion

Ages 11 & 12 Open

#NameAgeTeamPre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Khan, Neiladri K11MONRO12711288W4D2W3D6W841st Place & PA Age 11 Champion
2Schell, Evan D12NPHC12081225W6D1W8W3L532nd Place & PA Age 12 Champion
3Berthoud, Kent12USCKN13331305W5W8L1L2W433rd Place
4Glinsky, Luka E12NPHC9671020L1W5W10W7L334th Place
5Yan, Amy12MONRO10891084L3L4B-W10W235th Place
6Webb, Robert11911899L2B-L7D1W1026th Place
7Patel, Yatindra H11MONRO875873L8W10W6L4H-27th Place
8Sun, LiAnn12983976W7L3L2X9L121st Place Under 1000
9Zinn, Andrew M12MONROH-H-H-F8U-1
10Guryeva, Kseniya12492/09475/13X11L7L4L5L611st Place Under 900
11Yeager, Daniel A12F10U-U-U-U-0

Ages 9 & 10 Open

#NameAgeTeamPre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Heimann, Alexander C10NPHC18081811X9W4W3W2W551st Place & PA Age 10 Champion
2Weaver, Richard P10NPHC11731242W8W5W6L1W442nd Place
3Gough, Randall W911921216W6W7L1W4H-33rd Place & PA Age 9 Champion
4Barber, Zachary10425/08521/12B-L1W7L3L224th Place
5Nimgaonkar, Vivek U10SHADY11681132L7L2B-W6L125th Place
6Yan, Alan9MONRB11591109L3B-L2L5W726th Place
7Samo, Michael9NPHC915888W5L3L4B-L627th Place
8Ignaczak, Mark1010221010L2U-U-U-U-0
9Linzer, Andrew9F1U-U-U-U-0

Ages 8 & Under Open

#NameAgeTeamPre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Linsuain, Kemen6NPHC10981120W3W6W2W4W551st Place & PA Age 6 Champion
2Weaver, Michael F8NPHC992989W5W4L1W3W642nd Place & PA Age 8 Champion
3Nimgaonkar, Alok U8SHADY795780L1W5W6L2W431st Place Under 900
4Samo, Joe6110/17169/21B-L2W5L1L322nd Place Under 900
5Hamblin, Michael7159/03178/08L2L3L4W6L113rd Place & PA Age 7 Champion
6Smith, William Reeves8300/21250/25X7L1L3L5L213rd Place Under 900
7Sakai, Hibiki8F6U-U-U-U-0

Under 800

#NameAgeTeamPre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Boehner, Hazel E11774914W7W3W6W2D541st Place
2Iasella, Carlo J12785/17870/22W6W5W4L1W742nd Place
3Cercone, Stephen13745855W4L1W5W6B-43rd Place
4Hong, Jocelyn8SHADY907861L3W7L2B-W634th Place
5Zentner, Christopher J14817/21775/25B-L2L3W7D125th Place
6Mc Quin, Philip W10674/22620L2B-L1L3L416th Place
7Rashed-Azzam, Zeina A11RRUnr353/04L1L4B-L5L217th Place

Under 700

#NameAgeTeamPre RatPost RatRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5ScorePrize
1Tucker, Hal N14RR939/211014W3W7W5W2W451st Place
2Swegan, Jennimarie D8479/08604/13W6W4W10L1L332nd Place
3Dorsey, Elizabeth A13USCKN736/13744/18L1W6W9L4W233rd Place
4Rebel, Ryan F10USCKN882/20853/25W9L2W7W3L134th Place
5Menzies, Andrew J11581596W10W8L1L6W935th Place
6Rashed-Azzam, Sherif A9RR540576L2L3W11W5W836th Place
7Conroy, Elizabeth M7659/15656/19W8L1L4B-W1137th Place
8Glinsky, Allegra10RR505/12468/16L7L5B-W10L628th Place Medal
9Pokrifka, Gwenore8RR277/16290/20L4B-L3W11L528th Place Medal
10Hamblin, Nathaniel9RR686/04484/08L5W11L2L8B-28th Place Medal
11Molin, Ben7273/20208/24B-L10L6L9L71

BACK to Pennsylvania State Championship Results
BACK to Pennsylvania State Chess Federation (PSCF)
Last Revised: October 26, 2003
Maintained By: Tom Martinak
Send Comments To: Pennsylvania State Chess Federation (PSCF)

PSCF Logo